N
Změny v neschopence od roku 2019
Od roku 2019 prošly neschopenky v Česku několika změnami. Zaměstnanci už nedostávají první tři dny nemoci nic, tuhle dobu hradí zaměstnavatel. Změnila se také výše nemocenské, která se počítá z průměrného denního výdělku. Od čtvrtého dne nemoci dostáváte 60 % průměrného denního výdělku, od 15. dne pak 66 %. Důležitou změnou je elektronická neschopenka, která zjednodušuje celý proces. Lékař ji vystaví elektronicky a zaměstnavatel i správa sociálního zabezpečení ji vidí online.
Elektronická neschopenka
Elektronická neschopenka, zkráceně eNeschopenka, představuje moderní formu dočasné pracovní neschopnosti v České republice. Oproti papírovému formuláři, který se dříve musel složitě vyplňovat a doručovat, přináší eNeschopenka řadu výhod pro zaměstnance i lékaře. Celý proces probíhá elektronicky, od vystavení lékařem až po předání zaměstnavateli a České správě sociálního zabezpečení. Zaměstnanec tak nemusí nic nikam nosit ani složitě vyplňovat. Stačí mu znát rodné číslo a datum narození ošetřujícího lékaře. Informace o eNeschopence se automaticky odesílají do informačního systému Česká správy sociálního zabezpečení, čímž se eliminuje riziko ztráty dokumentu a urychluje se proces zpracování. Zavedení eNeschopenky je významným krokem k modernizaci a zefektivnění českého zdravotnictví a systému sociálního zabezpečení.
Výpočet nemocenské 2019
Výpočet nemocenské v roce 2019 se řídil stejnými pravidly jako v předchozích letech. Základem pro výpočet byla průměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců před nástupem na nemocenskou. Z této částky se odvádělo sociální a zdravotní pojištění. Výše nemocenské se pak odvíjela od počtu dní strávených na nemocenské. Během prvních 14 dnů nemoci vyplácel zaměstnavatel náhradu mzdy. Od 15. dne nemoci pak nastupovala nemocenská od České správy sociálního zabezpečení. Její výše činila 60 % z denního vyměřovacího základu po dobu prvních 21 dnů nemoci a od 22. dne 66 %. Pro výpočet nemocenské v roce 2019 existovaly online kalkulačky, které zohledňovaly všechny relevantní faktory.
Maximální délka neschopenky
Délka pobírání nemocenské, lidově „neschopenky“, není neomezená. Maximální doba, po kterou ji lze pobírat, je 380 dní. Po uplynutí této doby nárok na nemocenskou zaniká, a to i v případě, že by se váš zdravotní stav nezměnil. Je důležité zmínit, že se tato lhůta vztahuje na jedno onemocnění. Pokud byste onemocněli jinou nemocí, začíná se lhůta počítat znovu. Výše nemocenské se odvíjí od vaší průměrné mzdy a délky vašeho nemocenského pojištění. V prvních 14 dnech nemoci vyplácí nemocenskou váš zaměstnavatel, poté přebírá platby okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). V případě, že by váš zdravotní stav i po 380 dnech stále neumožňoval návrat do práce, můžete požádat o invalidní důchod.
Neschopenka a dovolená
Zam
Kontrola neschopenky zaměstnavatelem
Zam
Neschopenka a ukončení pracovního poměru
N
Publikováno: 13. 06. 2024
Kategorie: práce